KHK TV

Araştırmacı, Yazar, Sosyolog, Gelecek Partisi İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Bahadır Kurbanoğlu, KHK meselesi ile ilgili gazeteci Adem Özköse’nin sorularını yanıtladı.

İnsanların savunma hakkının engellendiğini belirten Kurbanoğlu, yüz binlerce kişinin mağdur edilerek sivil ölüme terk edildiğini vurguladı.

 “İKTİDAR KONTOLOLÜ KAYBETTİ ESKİ DEVLET REFLKSİNE SARILDI”

15 Temmuz’un aslında daha demokratik bir yeni bir anayasasının yapılacağı bir fırsat verdiğini o süreçte buna kimsenin itiraz etmeyeceğini belirten Kurbanoğlu, şunları söyledi: “Ne yazık ki orda başka bir yol izlendi. Başka bir akıl işledi. O akıl daha sonra kontrol kaybına girildi. Her kontrol kaybının ardından eski devlet refleksine dönersiniz. Bu sarmal arttıkça yozlaşma da artar hukuksuzluk da artar. O yüzden süreci olumlarsınız, meşrulaştırırsınız. KHKlarda böyle oldu”

“KHK’LAR  İLERİDE  ÜLKEMİZE AİHM’DEN BÜYÜK KÜLFETLER GETİRECEK”

Kamuda yaklaşık 250 bin kişinin ihraç edildiğini, işlerinden edildiğini aktaran Kurbanoğlu “Bu insanlar savunma hakkı istediler. Uzun süre haklarını aramak için uğraştılar. OHAL Komisyonu yetersiz kaldı. Mahkeme beraat veriyor, idare iade etmiyor. Bu durum AİHM’den geri dönüş anlamında ülkemize büyük külfetler getirecek ileride” ifadelerini kullandı.

“KHK’LILAR SİVİL ÖLÜME TERK EDİLDİ”

KHK’larla hukuksuz bir şekilde işlerinden olan insanların perişan olduğunu aktaran Bahadır Kurbanoğlu, “Aileler dağıldı. Çocuklar perişan oldu. İnsanların hayatlarıyla oynandı. Dışarıda terörist muamelesi gördüler. Bankalar, kredi kartı vermiyor. Tapu, satışı yapmıyorlar. Yani bir nevi KHK ile işten atılanlar, sivil ölüme mahkum edildiler” ifadelerini kullandı

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.