KHK TVAhmet Erkan

1 Eylül 2016’da yayımlanan Olağanüstü Hal  (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile ihraç edilen yaklaşık 42 Bin kişi arasında Prof. Dr. Haluk Savaş da vardı.

KHK mücadelesinin öncü isimlerinden birisi olan ve yakalandığı kanser hastalığına rağmen mücadelesini bir an bile bırakmayan KHK Tv Genel Yayın Yönetmeni Savaş, ihraç olduğu gün olan  1 Eylül Dünya Barış Gününde Adana’da mezarı başında ailesi ve sevenleri tarafından anıldı.

Anma sırasındaki geniş güvenlik önlemleri ise dikkat çekti. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ülkedeki barışın sağlanması ve KHK’lıların haklarını alması için mücadele eden Prof. Dr. Haluk Savaş 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 1 Eylül’de yayınlanan 672 sayılı KHK ile üniversiteden ihraç edilmiş, gözaltına alınıp tutuklanmış ve cezaevinde kansere yakalanmıştı. Bu tarihte yayınlanan KHK ile Milli Eğitim Bakanlığından 28 bin 163, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 2 bin 18 ve üniversitelerden 2 bin 346 olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşundan toplamda 42 bin üzerinde kamu emekçisi  ihraç edilmişti.

Dilerseniz anma programını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.