KHK TV, Meral Özhan

Denizli’de yaşayan tarih öğretmeni Halil Köken, 26 yıllık tarih öğretmenliği ve 20 yıllık idarecilik birikiminin bir KHK ile elinden alındığını kaydetti. Süreçte geçinebilmek için arabasını sattığını, icrayla mallarının elinden alındığını aktaran Köken, süreç içerisinde sağlığını da kaybettiğini ve yüzde 54 engelli olduğunu belirtti.

“EMEKLİ ETMEDİLER ENGELLİ MAAŞI BAĞLAMADILAR”

Yaşadıklarını KHK TV’den Meral Özhan’a anlatan Tarih öğretmeni Halil Köken, şunları söyledi: “Bir ihbar üzerine evime 5 araçlık ekip geldi. Yüzde 54 engelleyim, emekli olmama rağmen emekli etmediler. Engelli maaşına başvurdum vermediler. Dışarıda da öğretmenlik yapmama izin vermiyorlar. 26 yıllık öğretmenlik, 20 yıllık idari birikimim gitti. İcralık oldum. Babadan kalma evim icradan satıldı” dedi.

“SÜREÇTE SAĞLIĞIMI KAYBETTİM”

Bu süreçte en büyük darbeyi kardeşlerinden gördüğünü aktaran Köken, “Bu süreçte sağlığımı kaybettim. Sağlığım, bu olaylardan önce daha iyiydi. Yüz felci geçirdim. Tedavi görmeme rağmen konuşmakta sıkıntılar yaşıyorum. Yüz felcinin nedeni ise sinir stres” ifadelerini kullandı.  

“TARİHTEN BİLİYORUM ER YA DA GEÇ HUKUK GELECEK, HUKUKSUZLUKLAR SONA ERECEK”

Bu hukuksuzlukların uzun olmayan bir süreçte sona ereceğini belirten Halil Köken “Tarih öğretmeni olarak söyleyebilirim. Geçmişte de bu durumların benzerleri yaşandı. Er ya da geç hukuk gelecek. İnsanlar kaybettiklerini geri alacaklar. Bu sadece ekonomik anlamda değil sosyal anlamda da olacak” dedi.

“KIT KANAAT GEÇİNİYORUZ”

Eşi ve bir çocuğunun çalışmasıyla geçimlerini sağladıklarını aktaran KHK’lı Tarih Öğretmeni Halil Köken “Sağlığım elvermediği için çalışamıyorum. Kıt kanaat geçiniyorum. Geçinebilmek için arabamı da sattım. Geçim sıkıntısına düştüm. Terörle suçlandık, insanlar dostluklarını kesti. Telefonlarıma bakmayan insanlar oldu. Çocuklarımı okutamadım” ifadelerini kullandı.

BU SÜREÇTE SAĞLIĞIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Girdiği her ortamda mağduriyetini anlattığını aktaran Köken, “KHK’lılar haksızlıkları anlatmalılar. Suçlu değiliz. Suçlu psikolojisi yaşamaya da gerek yok. Bu süreçte sağlığımıza sahip çıkmalıyız” dedi. Köken, 1998 yılında akademik vasfı olan bir kitap çalışması olduğunu ve şu anda makalelerinin yayınlandığını sözlerine ekledi.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.