Batman’da SGK’da görevli Muhammed Zekeriya Özdil’in, çocuğu olmamasına rağmen, ‘çocuklarını Fethullahçı yapıya ait okullarda okuttuğu’ gerekçesiyle KHK ile ihraç edildiği ortaya çıktı.

Özdil, “Bırakın çocuğumu, ben evli bile değilim” dedi. Batman’da kamu görevinden ‘istihbarat’ gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) ihraç edilen Muhammed Zekeriya Özdil’in dosyasında, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından işe iade başvurusunun reddedilmesiyle hayli ilginç bilgilerin yer aldığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Haber Ajansı’na konuşan Özdil, yaşadıklarının trajikomik olduğunu dile getiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) memur olarak çalışan ve aynı zamanda Büro Emekçileri Sendikası Temsilcisi olan Muhammed Zekeriya Özdil, 6 Ocak 2017’de 679 sayılı KHK ile kamudaki görevinden ihraç edilmişti. FETÖ yapılanmasından dosyası oluşturulan Özdil’in, “PKK ile irtibatlı ve iltisaklı” denilerek işe iadesi reddedildi. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na sunulan 152 sayfalık “istihbari” raporda, 20’nci sayfasındaki verilerle 90’ıncı sayfadaki bilgiler birbirini yalanlıyor.

‘GAYRİ CİDDİ BİR YAKLAŞIM VAR’

Çelişkili ifadelerle ve istihbari bilgilerle dolu bir rapor nedeniyle göreve iade edilmediğini anlatan Özdil, komisyonun tavrının gayri ciddi olduğunu savundu. FETÖ ile herhangi bir bağlantısının dahi olmadığını, emniyet soruşturmaları ile belgelendiğini dile getiren Özdil, “FETÖ”den bir şey bulamadılar, bu sefer de bahane olarak ise ‘PKK müzahiri’ diyerek ret kararı verdiler. ” dedi.

‘EVLİ DEĞİLİM, ÇOCUĞUM VE PASAPORTUM YOK’

Evli olmadığını, bugüne kadar pasaport da çıkarmadığını söyleyen Özdil, sözlerine şöyle devam etti: “Raporlarda pasaportumun olduğu yazılı. Bu yetmezmiş gibi evli olmadığım halde çocuklarımın olduğu, hatta Batman’da KHK ile kapatılan bir okulda eğitim gördüğü yazılı. Bırakın çocuğumu, ben evli bile değilim. Bunlar maddi hatalar değil, Milli Eğitim Müdürlükleri ile yazılan yazışmalar sonucudur. Hadi bunlar olsa neyse, üstüne üstün Bank Asya’da hesabım olmadığı halde hesabım var deniliyor. Sonraki sayfalarda ise hesabım yok deniliyor. Hesabım hiçbir zaman olmadı. Hazırlanan evraklarda skandal üstüne skandal var. Bu raporlar ile OHAL Komisyonun görevini gayri ciddi yaptığı ve binlerce kamu emekçisinin gerçekten nasıl mağdur edildiğinin en net kanıtıdır.” Kendisi gibi binlerce kamu emekçisinin mağdur edildiğini ve mağduriyetlerin de bu şekilde bir ciddiyetsizlik ile yapıldığını ifade eden Özdil, “Tüm bunlardan anlaşılıyor ki evli olmadığım halde çocuğumun olması ve KHK ile kapatılan bir okulda da bu çocukların okuması gerekçesiyle göreve iade edilmedim. Ben dahil tüm mağdur edilen kamu emekçileri bir an önce görevlerine iade edilsin” şeklinde konuştu.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan ️ izleyebilirsiniz.