KHK TVAhmet Erkan Yiğitsözlü

Hayatı mücadeleler, cezaevi, işkence ile geçen “68 Hareketi” olaylarının önemli isimlerinden Deniz Gezmiş’in sınıf  arkadaşı ve Yılmaz Güney’in de hapis arkadaşı İbrahim Çenet. Evli 3 çocuk babası Çenet, 68’de öğrenci hareketlerine katılan isimlerden. Arkadaşları O’na cesareti ve mertliği nedeniyle “Yiğit Çukurovalı” lakabını takmış. Memleketi Osmaniye’nin Çardak Köyü’nde yaşayan Deniz Gezmiş’in idam edilmesini protesto ederken 2 eli ve bir bacağını kaybeden İbrahim Çenet ile yaşadığı o günlere dair KHK Tv olarak konuştuk.

DENİZ GEZMİŞ’İN SINIF ARKADAŞI

6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasını, silahlı eylemle protesto ederken iki kolunu ve bir bacağını kaybeden İbrahim Çenet, 6’ıncı Filo’nun Amerikalı askerlerini denize atan “Devrimci Gençlik Hareketinin” de öncü isimlerinden biriydi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeyken sınıf arkadaşı da olan Deniz Gezmiş’le, tabii Mahir Çayan, Cihan Alptekin ve Ulaş Bardakçı gibi devrimcilerle birlikte mücadele arkadaşıydı.

 İKİ KOLU VE BİR BACAĞI KEMAL ALEMDAROĞLU TARAFINDAN KESİLDİ

1972’de giriştiği eylemde parçalanan iki kolu ve bir bacağı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Kaya Gürsel ve o zamanlar doçent olan Dr. Kemal Alemdaroğlu tarafından kesildi. İlk tedavisi tamamlanır tamamlanmaz Selimiye Kışlası’nda işkenceye alındı. Kışlada ‘Dingo’nun Hanı’ denilen bölümde Yılmaz Güney’le birlikte kaldı.

CEZAEVİNDE GEÇEN 7.5 YIL

Cezaevine en çok girip çıkan isimlerden biri olarak toplam 7.5 yıl hapis yattı. Son aldığı hapis cezasından sonra yarım bedeniyle yüzerek Yunanistan’a kaçtı ve orada binlerce Türkiyeli sürgünle birlikte ilk olarak Nazilerin kurduğu ünlü Lavrion Kampı’nda kaldı. Sıradışı  hayatına tam 3 farklı üniversite ve 3 fakültede eğitimi sığdırdı.

MÜCADELESİNE DEVAM EDİYOR

O, mücadelesine hayat arkadaşı ile birlikte doğup büyüdüğü Osmaniye’nin Çardak Köyü’nde devam ediyor. İki eli ve bir bacağı olmadığı halde hayata küsmeyen aksine hayata daha bir sıkı sarılan İbrahim Çenet, festivaller yapıyor, yeni kitaplar yazıyor yeni eserler ortaya koymak için çalışıyor. KHK Tv olarak İbrahim Çenet’i yaşadığı yerde görüntüledik. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmasından sonraki yaşadığı olayları tek tek anlattı.

“İŞKENCE ALTINDA OLSANIZ BİLE HER ANI YAŞAYIN”

İbrahim Çenet, daha sonra şu unutulmaz cümleleri kurdu: “Her anı yaşayın. O an bir daha gelmez. İşkence altında olsanız bile o an bir daha gelmez. Ondan bile zevk alın. Onursuz yaşayacağıma gömleksiz yaşayayım, ışıksız bir ortamda, hücrede kalırım” Çenet, sözlerini şu dizeyle tamamladı:

“Paylaşmak, mutluluktur acıyı işkenceyi

Direnmek, mutluluktur haine diktatöre”

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.