KHK TV, Münir Korkmaz

AKP 22. dönem Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal KHK TV’ye konuştu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hızla değişen siyasal durumu değerlendiren Ünsal, Türkiye’nin otoriter rejimden totaliter rejime doğru kaydığını kaydetti.

15 Temmuz ve sonrasında gelişen sürecin hala aydınlatılamadığını belirten Ünsal, Devletin güvenliği ve istihbaratından sorumlu kişilerin konuşmadığını ve mecliste ifade vermekten kaçtığını söyledi.

Devletin, parlamenter sistemden koparıldığını, tek kişinin söz sahibi olduğu bir rejime geçildiğini ve bu sürecin sürdürülemez olduğuna dikkat çeken Ünsal, “Tek kişi, Türkiye’deki bütün kamusal gücü, siyasi, ekonomik ve kurumsal gücü tek başına ve denetimsiz olarak kullanıyor.

Halkın, sistemin merkezinde olduğu; güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönülmelidir. Bu; hukukla, evrensel kural ve kurumlarla oluşturulur. Basını da özgürleştirip önemli bir denetim mekanizması olarak sistemin ortasına koymak gerekiyor.” dedi.

Devlet, Kanunlarla Yönetilen Bir Organizasyondur

Kanun önünde eşitliğin hukukun temel ilkesi olduğunu ifade eden Ünsal, “Sen benim damadımsın sen kural dışısın diyemezsin. Devlet, kanunlarla yönetilen bir organizasyondur. Devletin elinde emniyet istihbarat, jandarma istihbarat, MİT, Genel Kurmay, istihbarat ve kişisel istihbarat ağı var. Elinizde bu kadar güç varken, siz böyle bir yapının suç örgütü olduğunu bilmezken; sıradan insanlar, bankanın sendikanın ya da bir okulun terörle ilişkilendiğini nasıl bilebilir?” Diye konuştu.

KHK’ların Hükmü  OHAL Bitince Kendiliğinden Kalkar

Anayasaya göre KHK’ların olağanüstü şartların gerektirdiği durumlar için çıkartıldığının altını çizen Ünsal, şunları söyledi: “KHK’lar kısıtlı olarak çıkartılır ve bir ay içerisinde mecliste kanunlaşmak zorundadır ve OHAL kalktığında bu uygulamaların hükümlerinin geçerliliği ortadan kalkar. Şuan kalıcı OHAL uygulanıyor.

“İltisak” Denilen Kavramla Toplumu Cendereye Aldılar

Adına “iltisak” dedikleri, hukukta hiç bir karşılığı bulunmayan bir kavramla toplumu cendereye aldılar. İnsanlar işlerinden atıldı, ticari kurumlar iflas ettirildi, sendikalar, dernekler KHK rejiminin yapmış olduğu haksızlıklardır. Bu durum iktidar partisinin halk katında meşrutiyet kaybına neden oldu. Bu siyasi idarenin ilk seçimde tasfiye olacağından hiç kuşkumuz yok.”diyen Ünsal; demokrasi, insan hakları, evrensel hukuk konusunda toplumun birleşmemesi durumunda 84 milyon insanın bir arada tutulamayacağını,  neticede ilk seçimlerde bu karanlık dönemin sona ereceğini sözlerine ekledi.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.