KHK TV

Gazeteci Can Ataklı, yüz binlerce kişinin KHK’larla, hiçbir soruşturma geçirmeden işlerinden olduğunu kaydetti. Ataklı bu dönemde insan haklarının, demokrasinin ve hukukun askıya alındığını; adaletin ise yok edildiğini belirtti.

Gazeteci Can Ataklı, KHK Tv’ye KHK meselesi ve ülke gündemiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

KHK’LAR İKTİDARIN İNTİKAM ARACI HALİNE GELDİ

KHK ile hiçbir soruşturma yapılmadan, yüz bine yakın insanın işlerinden olduğunu aktaran Ataklı, “KHK’lar iktidarın intikam aracı haline geldi. OHAL’in keyfiliğiyle her meslek grubundan insan işlerinden oldu. Aşçılar, terziler, hakimler, savcılar, akademisyenler. Ellerindeki mesleği bile yapmalarına da izin verilmedi.” Diye konuştu.

“YAŞANAN VİCDANSIZCA OLAYLARA TANIKLIK  EDİYORUZ”

Bu dönemde kendisinin de tanık olduğu olayların olduğunu aktaran  Gazeteci Can Ataklı, “Bu insanlar (KHK’lılar) sigortalı çalışamıyor. Suçun “şahsiliği” ilkesi var. Suçlu dediğiniz kişinin, bütün akrabalarını mahkum edemezsiniz. Bu, vicdansız bir olay. Ruzi mahşerde bunun hesabı sorulsun deniyor. Amenna, orda da sorulsun ama dünyada da sorulsun” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİ, HUKUK, İNSAN HAKLARI ASKIYA ALINMIŞTIR”

44 yıllık gazetecilik hayatında birçok siyasetçi gördüğünü, darbe dönemlerine tanık olduğunu aktaran Ataklı, “İşlenmiş suçlardan dolayı hiçbir kimsenin bunlardan hesap sorulacak mı? Ben bunları görecek miyim, dediğine tanık olmadım. Bu da şunu gösterir. Burada bir şey çürümüştür. Adalet yok olmuştur. Demokrasi, hukuk, insan hakları askıya alınmıştır” dedi.

“ANA MUHALEFET ADALETSİZLİKLERLE İLGİLİ İNİSİYATİF ALMIYOR”

Yaşanan adaletsizliklerle ilgili ana muhalefetin, gerekli inisiyatifi almaya korktuğuna dikkat çeken Ataklı, “Muhalefet acaba iktidar bana da bir şey der mi? Diyerek siyaset yapıyor. Zaten diyorlar, bu şekilde bir yol alınmaz ve alınmıyor da. Adaletsizlikler artarak devam ediyor” dedi. Ataklı, son dönemde yapılanların Erdoğan’ın iktidarını ömür boyu devam ettirmeye yönelik olduğunu sözlerine ekledi.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.