KHK TV, Münir Korkmaz

“HAKLARIMI ARAMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUM”

Adana’nın Ceyhan ilçesinde yaşayan ve  KHK ile ihraç edilen Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Nezir Dorak, bir düğün günü halay çekerken ihraç olduğunu öğreniyor. Yaşadıklarına inanamayan ve o gün uykuları kaçan ihraç öğretmen, şimdilerde kardeşleriyle birlikte solucan gübresi işi yaparak geçimini sağlıyor. Aynı zamanda özel bir firmada psikolojik danışmanlık hizmeti de veren Nezir Dorak, “Hayata küsmüyorum. Haklarımı aramak için hukuki zeminde mücadele ediyorum. Kimse bana ağaç kökü yediremez” diyor.

“NİÇİN İHRAÇ EDİLDİM HALA ÖĞRENEMEDİM”

Kamuda 20 yıl Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen olarak görev yapan Dorak, hala aradan yaklaşık dört yıl geçmesine rağmen, neden ihraç edildiğini bilmiyor. Neden atıldığını aradan geçen bunca zamana kadar hala öğrenemediğini belirten Dorak, “Bir düğün günü halay çekerken bir arkadaşım yanıma geldi ve ihraç edildiğimi söyledi. O gün, okula gidememenin sıkıntısını, sancısını yaşadım” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLİK MESLEĞİMİ KİMSE ELİMDEN ALAMAZ”

Kendisinin sadece devlet memurluğu görevinin sona erdiğini belirten Dorak, “Devlet bana verdiği maaşı kesti. Kadroyu elimden aldılar. Öğretmenlik mesleğimi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmenliği mesleğimi kimse elimden alamaz” ifadelerini kullandı.

“BİZE AĞAÇ KABUĞU YEDİRMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI ÇIKMALIYIZ”

“Başımıza daha kötü şeyler gelebilir” diyerek hala mücadeleden korkan KHK’lılara çağrıda bulunan ihraç öğretmen Dorak, şunları söyledi: “Mesleğimizden ihraç edildik. Açlığa mahkum edildik. Pasaportlarımız elimizden alındı. Tüm haklarımız elimizden alındı. Bankalar, bize kredi kartı bile vermiyor. Bize ağaç kabuğu yediren zihniyete karşı çıkmalıyız. Bu haksızlığı, adaletsizliği kabul etmemeliyiz. Bu hukuksuzluğu dile getirmeliyiz. Bu, illaki sokağa çıkalım, eylem yapalım, yakalım, yıkalım şeklinde  değil. Hukuk çerçevesinde haklarımızı arayalım” dedi.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.