KHK TVAhmet Erkan

İnsan Hakları Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı KHK’lı Öğretmen Selçuk Delibaş, KHK TV’ye konuştu.

Müslümanlar, Hak Ve Adalet Mücadelesi Vermekten Korkuyorlar

Müslümanlığın orijinal halinden uzaklaştırıldığını savunan Delibaş, “Müslümanlar, hak ve adalet mücadelesi vermekten korkuyorlar” dedi. Dindarlık ve muhafazakârlığın farklı, gericilik farklı şeyler olduğunu söyleyen Delibaş “Muhafazakarlık ve dindarlık bu coğrafyada yanlış anlaşılması sağlanmış. Din özüyle alakasız olan bir yapıya dönüşmüş, böyle peygamberin böyle ümmeti olmaz” diye konuştu.

Hz. Hüseyin’i Öldürenler Bugün de Bizi Öldürüyor

Peygamberler mal mülk biriktirecek akla sahip değiller miydi? Diye soran Delibaş, şu ifadeleri kullandı: “ Bi Peygamberin yaptığı camiye bir de günümüzde yapılan camilere bakın. İmam-ı Azam’ı kim öldürdü? Hz. Hüseyin’i kim öldürdü? Müslümanlar öldürdü. Bu günde bizi öldürüyorlar. Camide imam kürsüye çıkıyor; suçsuz günahsız insanlara hakaret ediyor, bu imam Allah’tan mı korkuyor? Maaş aldığı devletten mi? Sahabe’den Ebuzer, Muavviye’nin sarayına giderek şöyle dedi: ‘Bu sarayı kendi paranla yaptırdıysan israf, halkın parasıyla yaptırdıysan haram’ dedi. Biz, Ebuzer’i çölde öldüren zihniyeti sorgulamadık.

Müslümanım Diyenler Neden “Ekmek” Diye Yürümez

Ebuzer’in yolunda gitmeye çalışan az sayıda Müslüman olduğunu kaydeden Delibaş, şu ifadeleri kullandı: “Kuran okurlarsa görecekler, yetimi yoksulu doyur der. Allah, yoksulu yetimi doyurmayı bize diyor biz de Allah’a “Allah’ım sen yardım et’ diyoruz. Bunların hepsi hep yanlış okumaktan kaynaklanıyor. Kuran’da namazın, hacca gitmeyenin cezası yok, adam öldürmenin, hırsızlık yapmanın, namussuzluk yapmanın, yetim hakkı yememenin, adam öldürmemenin cezası var. Müslüman’ım diyenler neden “ekmek” diye yürümez? Bir fabrikada hakkımızı vermiyorlar diye neden yürümez? sormak zorundayız bunları. Peygamber bunları sordu.

İHD Din, Dil, Irk Ayrımı Yapmaz

İnsan Hakları Derneği’nin mağdur ve mazlumların yanında olduğunu anlatan Delibaş, konuşmasını şöyle tamamladı: “İnsan Hakları Derneği; din, dil, ırk ayrımı yapmaz. Sadece mazlum ve mağduriyete bakar. Kimseyi ötekileştirmeden sen farklısın demeden mücadele hattı çizdik. Sağ kültürden gelen arkadaşlar korkuyorlar. Ben, insan olduğumu solcu olunca öğrendim. Benden başka öteki de varmış demeye başladım. Mazlumun yanında olmayı solcu olunca kavramaya başladım.”

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.