KHK TVBerna Kavaklı

KHK Tv Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Haluk Savaş, insanların “Fetömetre”ye tabi olarak atılmasının acı bir şey olduğunu kaydetti. Savaş, gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede “Fetömetre”nin mucidi Cihat Yaycı’nın istifası ile ilgili olarak “Çok acıklı bir son ve acıklı bir hikaye, bakalım gerisi nasıl gelecek” ifadelerini kullandı. KHK Tv Genel Yayın Yönetmeni, Psikiyatrist, Prof. Dr. Haluk Savaş, son günlerde ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Böyle Bir Ölçüt Hazırlanması Çok Acı Bir Şey”

Savaş, Cihat Yaycı’nın istifasından, HDP’li belediyelere kayyum atanması, sosyal medyada paylaşım yapan gençlerin gözaltına alınarak tutuklanması ve Alparslan Kuytul’un liderliğini yaptığı Furkan Cemaati’ne yapılan baskılara, Sevda Noyan ve Fatih Tezcan’ın katliam açıklamaları ile Fatih Erbakan’ın çocuk yaşta evlenilebilir sözlerine kadar gündeme ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Cihat Yaycı’nın istifasını değerlendiren Haluk Savaş, “Ben hepsini görmedim ama Fetömetre’de seksen bir tane konu varmış. Değindiği konulara bakılırsa; mesela özürlü çocuğu olmak bile “Fetömetre” konusuymuş. Çünkü eğer çocuğunuz özürlüyse dindarlaşma potansiyelinizi yüksek görüp FETÖ mensupları gelip sizinle ilgileniyorlarmış. Dolayısıyla o seksen bir ölçütten birisi de özürlü çocuğunuz olmasıymış. Tabi böyle bir ölçüt hazırlanması çok acı bir şey” diye konuştu.

“CİHAT YAYCI’NIN UYGULADIĞI KRİTERE GÖRE “FETÖMETRE” LİSTESİNE KENDİSİ DE GİRER”

Psikiyatrist olarak kendi mesleklerinde belli parametrelere dayalı ölçek ve ölçütlerin hazırlandığını belirten Savaş, şunları söyledi: “Fetömetre’deki kriterlerin kavramsal geçerliliği nasıl test edildi bilmiyorum. Bunlardan biri de, akrabalarından birisinin FETÖ mensubu veya yöneticisi olması vs. Cihat Yaycı’nın kız kardeşinin eşi, deniz kuvvetlerinde Tümgeneralmiş ve şu anda müebbet hapse mahkûm edilmiş. Kendi kriterine göre aslında kendisi de suçlu. Belki Cihat Yaycı’nın insanlara uygulamadığı bir parametreyi biz ona uygulayabiliriz. O bizim gözümüzde incelenmediği için henüz masumdur. Ama öyle Fetömetre’yle, insanları test edip, şunlar şunlar var, o zaman bu atılsın, bu atılsın, bu atılsın diye isimlendirerek çok ağır bir kusur işlemiştir” Cihat Yaycı, eğer yaptıysa, yaptıklarından dolayı bir şekilde ilerleyen zamanlarda inceleneceğini kaydetti.

Dilerseniz programın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.