KHK TVBerna Kavaklı

Araştırmacı Yazar Cafer Solgun, AKP iktidarının son dönemde yaptıklarıyla Kemalist bir anlayışa doğru kaydığını kaydetti. Solgun, son zamanlarda AKP kurmaylarının “Siz sahte Atatürkçüsünüz asıl Atatürk’ü savunanlar bizleriz” demeye başladığını gördüklerini aktardı.

Araştırmacı-Yazar Cafer Solgun, KHK TV’ye özel açıklamalarda bulundu. KHK meselesinden, ülkedeki ayrımcılığa, son dönem yaşanan hukuksuzluklara ve insanların birbirleri ile ötekileştirilmesine kadar birçok konuya açıklık getiren Solgun, KHK’lıların bir an önce işlerine dönmesi gerektiğini belirtti.

İNSANLARIN AÇLIĞA MAHKUM EDİLMESİ UTANÇ VERİCİ

Kanun Hükmüne Kararname (KHK) denen uygulamayı darbe dönemlerinden çok iyi bildiklerini belirten Cafer Solgun, “Bu şekilde devlet kendi bünyesinde, kendisine muhalif gördüğü kişileri, işsiz güçsüz bıraktı, toplumdan izole etmeye çalıştı. En temel haklarını dahi ellerinden aldı. Açlığa mahkûm etti. Bunları maalesef daha önce de yaşadık, hala yaşıyor olmamız son derece düşündürücü ve deyim yerindeyse “utanç verici” dedi.

“SAVUNMA HAKKI TANINMADAN İŞSİZ BIRAKILDILAR”

İnsanların savunma hakkı tanınmadan işsiz güçsüz bırakıldığını aktaran Solgun, “Yani ben, falanca kamu kuruluşunda çalışan biriysem, beni neden işten attınız, “şucuymuşsun”, o zaman yargılayın! Hakkımda bir iddianame düzenleyin ki kendimi savunabileyim. Madem fişlemişsiniz beni, hakkımda iddia ettiğiniz şey doğru mu değil mi? Kendimi savunma imkanı tanıyın bana. Buna bile gerek duymadan, yüz binlerce insanı KHK denen uygulamayla attılar” ifadelerini kullandı.

“KHK’LILARA YAPILANLAR TEK KELİMEYLE ZULÜM”

KHK’lılara yapılanları zulüm olarak niteleyen Solgun, “Bununla da kalmadı KHK’lıya banka kredi vermedi, KHK’lı bankadan parasını çekemedi gibi şeylerle karşılaşıyoruz. Kiracı ise ev bulamıyor. Kendi asli işini yapamaz hale geldi ama ailesine bakmakla yükümlü, gidip herhangi bir yerde çalışacak iş verilmiyor, iş bulduğu zaman da sen KHK’lıymışsın deyip kapının önüne konuluyor. Bunlar hiçbir şekilde izahı mümkün olmayan, anlaşılır ve kabul edilebilir şeyler değil” diye konuştu.

“SİZ SAHTE ATATÜRKÇÜSÜNÜZ DEMEYE BAŞLADI”

AKP iktidarlarının ilk iki döneminde bu devlete hakim olan ideoloji ile demokratik anlamda bir mücadele yürütüldüğünü aktaran Araştırmacı Yazar Cafer Solgun; fakat sonradan, AKP’nin Kemalist meselesinin kullanışlı bir yönetme aracı olduğu kanaatine vardığının altını çizdi. “Esas Atatürk’ü savunanlar biziz, siz sahte Atatürkçüsünüz gibi söylemlerle bu iktidar döneminde de karşılaşmaya başladık. Kemalist olmak, devlete hakim olan ideolojiyi en iyi en doğru ben savunuyorum iddiasında bulunmak, iktidara gelen siyasi güçler açısından kullanışlı bir argüman olarak günümüzde dahi hala “iş görmeye” devam ediyor. Bu arada bizim Kürt sorunumuz devam ediyor, bu arada bizim din ve inanç özgürlüğü ile ilgili sorunlarımız devam ediyor”

“SİZ KÜRTLERİ, ALEVİLERİ GÖRMEZDEN GELİRSENİZ BÖLÜCÜLÜK YAPMIŞ OLURSUNUZ”

Bu ülkede, kendi inancıyla, kendi kimliği ile, kendi değerleri ile, kendi duyarlılıklarıyla özgürce yaşayabilmenin hayal olmadığını aktaran Solgun: “Niye olsun ki? Hem Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak hem de Kürt olmak, kendi diliyle konuşmak, yazmak, eğitim görmek, çocuklarını eğitmek neden bir hayal olsun? Ya da, siz alevi iseniz, kendi Aleviliğinizi, kendi inancınızı özgürce yaşamanız, Cemevlerinin diğer ibadet mekanları gibi devlet nezdinde kabul görmesi niye imkansız olsun, niye hayal olsun? Bunların her biri olabilecek şeyler. Bunu söylediğiniz anda hemen bir bölücülük suçlamasıyla karşı karşıya kalmanız mümkün. Ben bunun tam aksini düşünüyorum. Siz Kürt sorununu yok saydığınız müddetçe bölücülük yapmış oluyorsunuz. Siz Alevilerin din ve inanç özgürlüğünü görmezden gelerek bölücülük yapmış oluyorsunuz. Kendi yurttaşlarınızı bölmüş oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Solgun, sözlerini Hz Ali’nin bir sözüne atıfta bulunarak sona erdirdi: “Haksızlığa kimin uğradığına bakmaksızın karşı çıkmanız gerek. Haksızlığa karşı hakkınızı savunmazsanız, suskun kalırsanız, hakkınızla beraber, şerefinizi onurunuzu da kaybedersiniz.”

Dilerseniz röportajın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.