KHK TVAhmet Erkan

İnsan Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Selman Gergin, KHK TV’ye konuştu. İlginç tespitlerde bulunan Gergin’in röportajından bazı bölümler şöyle;

Sivil Toplum Örgütleri Zayıflatıldı

Bir ülkenin gelişip gelişmediğini anlamak için sivil toplum örgütlerinin güçlüğüne bakılmalı. Eğer sivil toplum örgütleri güçlü bir yapıda ise o ülkede demokrasi ve insan hakları ihlalinden bahsedilemez. Maalesef Türkiye’de AKP iktidarı sendikal, sivil toplum örgütleri alanında kendisine bağlı, kendisini  destekleyen kurumlar oluşturdu, böylelikle demokratik mücadele veren sivil toplum örgütleri zayıflatıldı, yok edildi.

KHK’lı Yüz binlerce İnsan, Ölüme Mahkum Edildi

1970, 1980,1998’deki darbeleri yaşadım, hak ihlalleri vardı. Fakat 15 Temmuz özellikle de 20 Temmuz OHAL ilanıyla, o dönemlerdeki baskılardan, haksızlıklardan kat kat fazlası uygulandı. KHK’larla yüz binlerce insan mağdur edildi. Bu insanlar herhangi birinin işaret etmesi sonucu, herhangi bir soruşturma geçirmeden işinden aşından edildiler. Bu haksızlıklara karşı oluşan cılız tepkilere dahi tahammül edemeyen iktidar mensupları, gitsinler “ağaç kabuğu yesinler” diyerek KHK’lıları ölüme mahkum ettiler.

KHK  Mağdurları Sorunu, Türkiye’de Son Yıllarda Karşılaştığımız En Büyük Haksızlıklardan

KHK mağdurları yargılanmadan suçlu ilan edildiler. Çalışma hakları gasp edildi, Özel sektörde bile iş verilmedi, verenlere baskı yapıldı, başkalarından yardım alma hakkı engellendi. KHK’lı mağdurların bir kısmı inşaatta çalışıyor, bir kısmı bulaşıkçılık yapıyor. Bu haksızlıklara dayanamayıp bir kısmı kanserden öldü, yüzlercesi de dayanamayıp intihar etti. KHK’lılar aileleri ve çocuklarıyla büyük mağduriyet yaşıyorlar. Bu nedenle KHK’lı mağdurların sorunlarının bir an evvel çözülmesi, mağduriyetlerin giderilmesi lazım.

Türkiye’de Hukuk Tamamen Rafa Kaldırılmış

KHK’lı bir öğretmen ölümünden 20 gün sonra görevine iade ediliyor. KHK mağduru bir öğretmen, bankadan akrabasının gönderdiği parasını alamıyor. KHK’lı bir başka mağdur kaza yapıyor, suçsuz olmasına rağmen sigortası ödenmiyor. Bunlar duyduklarımız. Devlet önce insanları mağdur ediyor suçluyor, sonra da suçlu olmadığını ispat et diyor. Suçsuzluğu ispat edilen KHK mağdurları bile hala görevlerine dönemediler.

Hukuksuzluklar Karşısında Topyekün Mücadele Edilmeli

Maalesef KHK’larla görevinden alınan çoğu insan mücadele etmeyip evlerinden dahi çıkamadılar. Bu durum hükümetin işini kolaylaştırdı. Sonraları özellikle İnsan Hakları Derneği ve oluşturulan KHK’lı  platformları ile haksızlıklar haykırılmaya, mücadele edilmeye başlandı. Bu hukuksuzluklar karşısında hep birlikte mücadele edilmeli, sivil toplum örgütlerinin siyasi partilerin desteği alınarak, siyasal iktidar çözüm açısından zorlanmalıdır. Toplumun tüm kesimlerinin, özellikle KHK mağdurlarının bu haksızlıklara karşı topyekün mücadele etmesi gerekir.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.