KHK TVAhmet Erkan

MÜSLÜMANLARDAN KAÇIP İSLAMA SIĞINDIM

15 Temmuz sonrası KHK ile kapatılan özel bir üniversitede çalışırken işsiz kalan akademisyen Vahap Atıf Aktaş, yaşadıklarını şöyle özetledi: “Müslümanlardan kaçıp İslama sığındım” Kendisine Müslümanım diyen insanlar tarafından tecride uğratıldıklarını ve akademik kariyerlerinin son bulduğunu ve yeniden bir iş sahibi olmak için çabaladıklarını belirten Vahap Aktaş, “Ben Müslümanlardan kaçtım, İslama sığındım. İslam’ın kendi orijini var. Bir Müslümana sorsanız Şeriat devletinde mi, laik devlette mi yaşamak istersiniz? Şeriat devletinde der. Ancak bir sıkıntıda laik devlete kaçmak ister. Ortadoğu dünyasının da siyasal İslam’ın kurtarılıp laikleştirilmesi gerekiyor” dedi. Evli, 3 çocuk babası KHK Mağduru akademisyen Vahap Aktaş, KHK TV’ye ders niteliğinde önemli açıklamalarda ve tespitlerde bulundu.

REFORMİST OLARAK YOLA ÇIKAN İKTİDAR, GÜCÜ ELE GEÇİRDİKÇE CEBERRUTLAŞTI

İktidarın reformist ve liberal bir anlayışla ortaya çıktığını; ancak gücü ele geçirdikçe daha ceberrut ve otoriter olmaya başladığını belirten KHK mağduru Vahap Aktaş, ancak iktidarın siyasal İslama kaydığını belirtti. Bu toprakların genlerinde kardeş katli olduğunu belirten Aktaş, en ufak bir olayda kardeşlerin birbirini linç etmeye hazır olduğunu kaydetti.

ZAYIF MİLLETLER GÜÇLÜ LİDERLER GÖRMEK İSTER

“Zayıf milletler güçlü liderler görmek ister” diyen Aktaş, “Bizim, güçlü millet olup sistem üzerinden hareket etmemiz gerekiyordu. Şöyle bir anlayış var bizde; benim gibi düşün, benim gibi düşünmüyorsan hainsin. Bu geçmişte de kendini gösterdi şimdi de bu anlayış devam ediyor” ifadelerini kullandı.

TOPTANCI ANLAYIŞLA HERKESİN SUÇLU İLAN EDİLMESİ YANLIŞ

Toptancı bir anlayışla herkesin terörist ya da suçlu ilan edilmesinin yanlış olduğunu belirten Aktaş, “Suçu kesin olarak tespit edilen, suçlu olanlar cezalandırılmalı. Ancak, 15 Temmuz sonrası böyle yapılmadı. Geçmişte de solculara, ülkücülere bir dönem İslamcılara bu şekilde toptancı anlayış gerçekleştirildi. Bu anlayış 15 Temmuz sonrası artarak devam etti” diye konuştu.

 ‘NECİP MİLLET’ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞATTI

Anadolu insanı ile ilgili “necip millet” anlayışının, yaşadıkları süreç sonrası yıkıldığını belirten Vahap Aktaş, “Ben zannediyordum bize Anadolu insanı sahip çıkar. Ancak tam tersi oldu. Bizi dışladılar, tecrit ettiler. Bu bende tabi hayal kırıklığı yaşattı” dedi.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan  izleyebilirsiniz.