KHK TVAhmet Erkan

Kanser hastası 34 yaşındaki bir adam… Silivri cezaevinde. 1,5 yıldır kanser tedavisi görüyor. Korona virüs ve cezaevi şartları nedeniyle her an ölümle burun buruna. Tedavisi tam yapılmıyor. Dışarıda ise acılı bir eş, 3 çocuk ve acılı bir anne. Hem kendileri maddi imkânsızlıklarla mücadele ediyor; hem de cezaevindeki yakınlarının sağlığından endişe ederek yaşıyorlar. Anne Saadet Yıldız, yetkililere sesleniyor: “Oğlumu bırakın cezasını evinde çeksin. Adam öldürenler dışarıda oğlumu da bırakın çocukları ve eşine kavuşsun” diye feryat ediyor. Silivri cezaevinde lösemi hastası olan 34 yaşındaki hükümlü Rıdvan Yıldız’ın eşi Aygül Yıldız ve annesi Saadet Yıldız KHK Tv’ye konuştular.

“EŞİM 1.5 YILDIR KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYOR”

Rıdvan Yıldız’ın eşi Aygül Yıldız, eşinin 3.5 yıldır cezaevinde olduğunu 1.5 yıldır da kanser teşhisi ile tedavi gördüğünü söyledi. Eşinin hayatının korona virüs nedeniyle risk altında olduğunu belirten Yıldız “Birçok yere müracaat ettim ancak bir sonuç alamadım. Eşimin hastaneye kaldırıldığını görüşte öğrenebildik, bize sağlıklı bilgi verilmiyor. Silivri’ye gitmek için iki çocukla dört araç değiştirmem gerekiyor, ancak iki ayda bir gidebiliyoruz. Koğuşlar çok dolu, yerlerde yatanlar var” dedi.

“İNFAZ YASASI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI”

Cezaevlerine virüs sebebiyle giriş ve çıkışlar kapalı olduğu için, iki seferdir kontrollerine gidemediğini öğrendiklerini aktaran acılı eş “İnfaz yasasından ümitliydim, kanser hastası olduğu için ev hapsine alınır diye ümit ettim. Yasanın sonucunu duyunca dünyam yıkıldı. Uzun zamandır bu yasayı bekliyordum” diye konuştu.

“CEZAEVİ ŞARTLARINDA KANSERLE MÜCADELE ETMESİ ÇOK ZOR”

 “Çocuklar babalarını cezaevinde çalışıyor olarak biliyorlar. Artık bana inanmıyorlar” diyen Aygül Yıldız “Ev hapsi gibi bir iyileştirme yapılmasını istiyorum. Eşim 34 yaşında, kendisi de çok üzülüyor. Cezaevi şartlarında hastalıkla mücadele etmesi çok zor. İyi bakıma ve morale ihtiyacı var.” İfadelerini kullanarak yetkililerden yardım istedi.

“HİÇBİR YERDEN SONUÇ ALAMADIK”

 KHK Tv’ye konuşan Anne Saadet Yıldız ise “İki aydır Rıdvan’ı göremiyoruz. Aftan yararlanacağız diye çok ümitliydik ama olmadı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyorum. Cumhurbaşkanlığına gittik, adalet bakanlığına gittik bir sonuç alamadık” diye konuştu.

“ADAM ÖLDÜRENLER DIŞARIDA BENİM OĞLUM  DA EVİNE GELSİN”

Adam öldürenlerin dışarıda gezdiğini belirten anne Sadet Yıldız “Bende bu yaşta işe girdim çalışıyorum, çok zorluk yaşıyorum. Evine çocuklarının başına gelmesini istiyorum. Adam öldürenler dışarıda geziyor. Benim oğlum da evine dönsün. Vücudu morarıyor, ilaçları gecikebiliyor, cezaevinde bakım ve kontrolleri çok iyi yapamıyor” diye konuştu. Yetkililere seslenen acı anne “Torunlarımı babasız bırakmayın, torunlarımın psikolojisi bozuldu. Cezası neyse evinde çeksin. Lütfen sesimizi duyun. Tedavisinde geç kalınsın istemiyorum. Yetkililerden yardım bekliyorum.” İfadelerini kullandı.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.