KHK TVAhmet Erkan Yiğitsözlü

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, iktidarın bunu fırsata çevirerek kendisine muhalif olan kesimlere “düşman hukuku” uyguladığını kaydetti. Bozgeyik, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla KHK TV’ye özel açıklamalarda bulundu.

Muhalif  Herkes, Düşman Hukukuna Tabi Tutuldu

Türkiye’de darbe sonraları hep, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığına işaret eden Bozgeyik “15 Temmuz sonrasında temel hak ve özgürlükler daha da kısıtlandı. İnsanlar açlığa mahkum edildi. İktidara muhalif herkes düşman hukukuna tabi tutuldu.” dedi.

Dayanışmayı Büyütmek Gerek

KHK’lılar ile ilgili 1 Eylül 2016’dan bu yana basın açıklamaları ve çeşitli oturumlar yaptıklarını belirten Bozgeyik, “İhraç arkadaşların, hukuki takibini yapıyoruz. İhraç olan arkadaşlarla ekonomik anlamda da bir dayanışma içerisindeyiz” ifadelerini kullandı. İhraç olan arkadaşların iade edilmesi için dayanışmayı büyütmek gerektiğine işaret eden Bozgeyik, hükümetin bir KHK ile mahkemeleri beklemeden ihraç edilen kişileri iade edebileceğini kaydetti.

İşçilerin Yaşadığı Sıkıntılar, Koronavirüsle Birlikte Daha Da Arttı

 İşçilerin yaşadıkları sıkıntıların, koronavirüsle birlikte daha da arttığını Türkiye genelinde pandemi dolaysıyla 5 milyon kişinin işinden olduğunu aktaran KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, şunları söyledi: Türkiye’de genel anlamda 78 milyon işsiz vardı. 13- 14 milyon işsiz olacak. Bu süreç de iktidarın izlediği politikalar nedeniyle işçiler ve memurlar sıkıntılar yaşıyor.

Daha çok besine ihtiyacımız olan bu günlerde işçiler gelir kaybı yaşıyor. İşçiler mecburen çalışıyor. Çalıştıkları içinde virüs bulaşma riskleri var. 8 bin sağlık emekçisinin testlerin pozitif çıktı. Üretim durmadığı için mecburen işçiler çalışıyor. Zorunlu karantina Dünya sağlık örgütünün belirlediği ölçülerde yapılmalı. İktidarın, pandemi sürecini şeffaf yürütmediğine vurgu yapan Bozgeyik 81 ilde kurulan pandemi kurullarına muhalif olan sendikalar, meslek örgütleri dahil edilmediğini sözlerine ekledi.

Röportajın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.