KHK TVAhmet Erkan Yiğitsözlü

Adana’da 17 yaşındaki Suriye uyruklu  bir gencin, polis tarafından kalbinden vurulması tartışmaları devam ediyor.

Olay sonrası gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan polis, ifadesinde “vurma kastı olmadığını, ayağının kayıp silahın ateş aldığını” belirtiyor. Ancak İnsan Hakları Derneği (İHD)Adana Şubesi olayın peşini bırakmamakta kararlı. Konuyla ilgili KHK Tv’den Ahmet Erkan’a konuşan İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, dernek olarak bu olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.

Ahmet Erkan ve İHD Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesi’nde önceki gün, 17 yaşındaki Ali H. isimli gencin, sokağa çıkma yasağında dışarı çıktığı için polisin ‘dur’ ihtarı yaptığı; ancak kaçtığı için vurulduğu belirtilmişti. Valilik ise olayın kaza olduğunu belirten bir açıklama yapmıştı. Ancak Adana İHD böyle düşünmüyor. İHD Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör, görgü tanıkları, polisin genci hedef alıp silahla ateş ederek kalbinden vurduğunu belirtiyor.

GEÇMİŞTE  BU TÜR OLAYLARIN ÜZERİ KAPATILDI

Bu olayın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirten Öngör, “Çünkü geçmişte bu tür durumlarda polisler ceza almamış ya da cüzi cezalarla bu tür dosyalar kapatılmıştı. Bunun da böyle olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“POLİS, BEN DEVLETİM ATEŞ AÇSAM NE OLUR, DİYE DÜŞÜNÜYOR”

Mevcut yasaların aslında en son çare olarak silah kullanılmasını söylediğini belirten Avukat Öngör, “Ancak ülkemizde, son olaydan örnekle polisler, ben ateş açsam ne olur, ben bunu devlet adına yapıyorum, buna da hakkım var diye düşünüyor.” İfadelerini kullandı. Polislerin mevcut iktidardan nasıl olsa bana bir şey olmaz diyerek güç aldığını ve rahatlıkla silahına davranabildiğine dikkat çeken Öngör, “Geçmişte, siyasi iktidarın içişleri bakanı, uyuşturucu satıcıları için polislere, “kollarını bacaklarını kırın, arkanızda biz varız” diyebilmişti.

Öncelikle devletin, temel hak özgürlükleri sindirmesi ve daha sonra da polislere, yasal mevzuatın, temel hak ve özgürlüklerin öğretilmesi gerekmektedir. Bu yüzden kolluk kuvvetlerinin ciddi bir eğitime tabi tutulması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Dilerseniz röportajın buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.