KHK TVBerna Kavaklı

Barış Akademisyeni ve İnsan Hakları Aktivisti Prof. Nejla Kurul, KHK TV’den Berna Kavaklı’ya gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan bazı bölümler,

Ceza İndirimi Yasasıyla,  AKP ve MHP eliyle Sosyal Barış Fırsatı Kaçırıldı

“Toplumun, bir milyon kesimini etkileyen “KHK gerçekliğiyle” karşı karşıyayız. Bunun travmalarını KHK’lılar  ve aileleri her gün yaşamaya devam ediyor. KHK ile ihraç edilen veya edilmeyen, “iltisaklı irtibatlı” gibi ucu açık kavramlarla cezaevine konulmuş kişilerin, hükümlülerin, tutukluların, son yasal düzenleme ile çıkışlarının önünü açacak  tarihi bir fırsat vardı. Bu tarihi fırsat, AKP-MHP eliyle kaçırıldı.

Cezaevlerinde Koronavirüs Tehdidi Hala Devam Ediyor

Cezaevlerinde korona virüs nedeniyle ölen mahkûmlar var,  bu tehdit cezaevlerinde hala devam ediyor. Mafya liderleri, kadına şiddet uygulayan kişiler cezaevinden çıkıyor. Ancak o dönem yasal olan sendikaya üye olan, bankaya para yatıran, çocuklarını okula gönderenler, aydın, yazar, siyasetçi, düşünce insanları gibi birçok kişi, bütün risklere rağmen cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor. Bu çok büyük bir haksızlık. Yapılması gereken halk sağlığının dikkate alınarak, ayrım yapmaksızın eşit bir uygulama gerçekleştirmekti. Devlet, kendisine göre değerlendirdiği, devlete karşı işlenen suçları af kapsamına almayarak kamu vicdanını yaraladı.

Umutsuzluğa Kapılmadan Mücadeleye Devam Etmeli

Parlamento, yargı, basın-yayın, sivil toplum kuruluşları bu dönemde işlevlerini kaybetti. Meclisteki yasa görüşmelerinde daha etkin bir muhalefet yürütülebilirdi. Meclisin iyi çalışabilmesinin olanağını toplum yaratır. Bu anlamda sosyal medyada bir muhalefet yürütüldü, bu devam edecek, Avrupa Birliği nezdindeki kurumlara anlatılacak, imza kampanyaları devam edecek. Hasta ve yaşlı tutuklular, bilhassa çocuklar için umutsuzluğa kapılmadan mücadeleye devam etmeliyiz. Anayasa Mahkemesinin doğru kararlar alacağına inanıyorum.

Şu An Toplumun Yaşadığı Hayatta Kalma Mücadelesini KHK’lılar 4 Yıldır Yaşıyor

Devletle ve siyasal iktidarla ilişkileri uzun süre iyi gitmiş bir kesimin bir anda terörist ilan edilmesi büyük hayal kırıklığı yaşattı. Tüm bunlara rağmen KHK’lılar uzunca süre mücadele ettiler. İktidarın engellemelerine rağmen KHK’lı Platformları  Birliği mücadelesini sürdürüyor. Önümüzdeki günlerde büyük, köklü bir demokrasi, bir  adalet mücadelesi yükselirse hepimizin sorumluluğu olmalı. Bizler mücadeleyi örmeliyiz.

Hiç Yan Yana Gelemeyecek İnsanların Birbirlerini Anlamaya Çalışması Çok Önemli Gelişme

Daha demokratik, daha adil, daha eşitlikçi, daha insancıl bir Türkiye’nin kuruluşunda, KHK platformlarının ve burada aktif olan kişilerin önemli katkıları olacaktır. Çünkü buradaki karşılaşmalar çok anlamlı. Hiç yan yana gelemeyecek insanların, birbirlerini anlamaya çalışması, içten dayanışması çok önemlidir. Bizler hem tekil, hem de bir araya gelerek mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Dilerseniz röportajın tamamına buradan ⤵️⤵️ ulaşabilirsiniz.