KHK TV, Berna Kavaklı

Bilişim uzmanı, hukukçu, ihraç Levent Mazılıgüney infaz yasası ile ilgili KHK Tv’ye yaptığı açıklamada: Bir dönem siyasi yasaklı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rahşan affından faydalandığını hatırlattı.

Mazılıgüney, çıkarılan infaz yasasının bu haliyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yasadan istifade edemeyeceğini kaydetti. Avukatlık cübbesi, TSK’dan ihraç olması nedeniyle alınan hukukçu Levent Mazılıgüney, infaz yasası ile ilgili KHK TV’ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“ÇOĞU VEKİL YASADAN MECLİSTE HABERDAR OLDU”

Milletvekillerinin, yasanın son halinden haberlerinin olmadığını aktaran Mazılıgüney, milletvekillerinin çoğu, yasanın detaylarından bihaber olduğunu; ancak yasa meclise gelince haberdar olduklarını belirtti. Meclisin burada etkin olmadığını aktaran Mazılıgüney, “Evet meclisin çok etkisi yoktu. Ancak muhalefet vekillerine gönül koyduğumu belirtmek istiyorum. Muhalefet vekillerinin etkisi olmasa dahi meclis de olmaları gerekiyordu” dedi.

MUHALEFETİ DEVRE DIŞI BIRAKMAK İÇİN AF YERİNE İNFAZ DÜZENLEMESİ  DENİLDİ

Burada bir af denmediğini üstüne basarak infaz düzenlemesi olduğunun vurgulandığını kaydeden Mazılıgüney “Af denilse belli bir çoğunluk olması gerekecekti. AKP ve MHP’nin diğer partilerle fikir birliği yapması gerekiyordu. Bunu atlamak için infaz düzenlemesi dendi” diye konuştu.

Ruhsatını almasına rağmen KHK’lı olması nedeniyle avukatlık yaptırılmayan Levent Mazılıgüney

“GERÇEK SUÇLARI AFFETTİK SANAL SUÇLARI CEZALANDIRDIK”

Suçları, genel suçlar ve sanal suçlar olarak ikiye ayıran Hukukçu Levent Mazılıgüney, şunları söyledi: “Gerçek suçlar, yani dünyanın neresine giderseniz gidin suç olan fiillerdir. Hırsızlık, rüşvet, adam öldürme vb. gibi. Sanal suçlar ise siyasi suçlardır. Ülkeden ülkeye ve ülkelerde de iktidardan iktidara değişir. Bir dönem, sayın cumhurbaşkanımız da siyasi suçluydu. Sayın cumhurbaşkanı da Rahşan affından istifade etti. Bugünkü dönemde aynı cezayı alsa bugün o da faydalanamayacaktı. Biz gerçek suçları affettik, sanal suçları cezalandırdık. Bu büyük bir hatadır.” Bundan sonra, topun Anayasa Mahkemesi’nde olduğunu ve mahkemenin geçmişte “eşitlik ilkesi” gereğince kararı bozduğunu hatırlatan Mazılıgüney, mahkemenin nasıl bir karar vereceğini ilerleyen günlerde göreceklerini kaydetti.

“AİHM’E BİREYSEL BAŞVURU YAPILABİLİR”

AİHM’e bireysel başvuru yapabileceğini belirten Mazılıgüney “ Bu benim hukuki görüşüm. Çünkü emsal kararlar var daha önce. Bireysel olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuramıyoruz. Ancak emsal kararları gösterip AİHM’e gidebiliriz. AİHM’in 2. Maddesi yaşam hakkının ihlali ve 14. Maddesi, ayrımcılık ilkesini düzenler. Tutuklu olanlar her iki ilkeyi, hükümlüler de ayrımcılık yasağını dile getirip AİHM’e bireysel başvuru yapabileceğini düşünüyorum.

”Koronavirüs günlerinde en çok sağlıkçılara iş düştüğünü belirten Mazılıgüney, sözlerini “Cezaevlerinde suçu sadece düşünmek olan bir sürü yetişmiş insan var, sağlıkçı var. Şu anda ülkemiz bu kişilerden faydalanabilir; ancak faydalanma yoluna gidilmiyor. Bunun sıkıntılarını toplum ilerleyen günlerde fazlasıyla yaşayacaktır” diyerek ihraç edilen sağlık personelinin önemine de dikkatleri çekti.