KHK TVAhmet Erkan Yiğitsözlü

İnfaz yasasındaki mücadelesi ile dikkatleri üzerine çeken ve mecliste yaptığı “Şahit Ol Ya Rab” nidalarıyla gündem olan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu infaz yasasının adalet talebi olmadığını kaydetti.

Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu KHK Tv’den Ahmet Erkan Yiğitsözlü’ye konuştu. Yasada çok büyük ayrımcılıkların olduğunu belirten Gergerlioğlu “Yasa için komisyonda önemli bir mücadele gösterdik. Bize söz vermemeye çalıştılar. Biz konuşmaya başladığımızda bizim sözlerimizi kesmek istediler. İşlerine gelince korona virüs var işlerine gelmeyince korona virüs yok dediler” ifadelerini kullandı.

SON İKİ YILIN EN ÖNEMLİ YASASIYDI

İnfaz yasasının son 2 yılın en önemli yasası olduğunu adil olmayan yargılamalarla cezaevine giren ve girme ihtimali olan insanların bu yasayı uzun zamandır beklediğini aktaran Gergerlioğlu şunları söyledi: “Cezaevinde sadece özgürlüğünüz kısıtlamıyor bir çok şeyiniz kısıtlanıyor. Cezaevlerini yakından takip eden biriyim. Orada yaşanan dramları çok iyi biliyoruz. İnfaz yasası ile ilgili sürekli sorular geliyordu ziyaretlerimizde. Yasanın çıkması için mücadele ettik. Korona salgını sonrası AKP ve MHP harekete geçti. Korona ile ilgili vakalar oluyordu aslında adalet bakanlığı bunu gizliyordu. Yasayı alelacele gündeme getirirdiler. Daraltarak komisyona geldi

 YASA ENGELLEMELERİMİZE RAĞMEN ÇIKTI

 Vicdanlarına seslenmeye çalıştıklarını o yüzden mecliste “Şahit Ol yarab” diye konuşmasını bitirdiğini belirten Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Ancak vicdansızlıklarına şahit olduk maalesef. Komisyonda daha da kötüleştirici maddeler de eklendi. sayısal çoğunluklarıyla  komisyonda kabul ettirdiler.Yasa tüm engellemelerimize rağmen çıktı” diye konuştu.

BAHÇELİ’NİN MECLİSTE OYLAMAYA KATILMASI BİR MESAJDI

Yasanın, tamamen devlet onaylı olduğunu aktaran Gegerlioğlu, “Bahçelinin genel kurulda oylamaya katılması, bir mesajdı; ben bu yasayı istiyorum demek içindi. Mazlumlara karşı muktedirlerin duruşu vardı. Yasa çıktıktan sonra gülerek fotoğraf verdiler. Bu vicdansızlıklarının fotoğrafıydı” dedi.

ANAYASA MAHKEMESİNİN İPTAL ETMESİ GEREKİYOR

Ana muhalefet partisi, CHP’nin olayı Anayasa Mahkemesine götüreceğini belirten Gergerlioğlu, “Anayasa mahkemesinin bu yasayı iptal etmesi için çalışacağız. Bunun bir af yasası olduğu ortada. Anayasaya uygun değil eşitlik ilkesine aykırı. İçeriden insan seçiliyor, şunlar şunlar çıksın deniliyor. Anayasa Mahkemesinin iptal etmesi gerekiyor. Her şey bitmiş değil! Biz mücadelemize devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dilerseniz röportajın tamamını   ⤵️ ⤵️  izleyebilirsiniz.