Kars Belediye Başkanı ve HDP Eski Milletvekili Ayhan Bilgen, KHK meselesiyle ilgili yaptığı açıklamada; “İnsanlar, çocuklarının  nehirde boğulma riskini göze alacak kadar ülkeyi  terk etmek istemesi, işsizlikle, açlıkla terbiye edilmesi çok  acı bir tablo” dedi. “Biz sürekli OHAL yaşamayı öğrenenlerdeniz” diyerek sözlerine başlayan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen KHK TV’ye özel açıklamalarda bulundu. Açıklamalardan bazı başlıklar şöyle;

“BİR CEMAATE ÜYE OLMAK BİR GAZETEYİ OKUMAK BANKAYA PARA YATIRMAK SUÇ OLAMAZ”

KHK’ların ne kadar amacına uygun olduğunu tartışmak gerektiğini belirten Bilgen şunları söyledi: “İlgili ilgisiz, bir fırsat görülerek insanlar aynı torbaya konuldu. Kötü bir dönem ve insanların ekmeğiyle oynandı. Bir cemaate üye olmak, bankaya para yatırmak, gazeteye abone olmak suç olmaz. Neyin suç olduğu dönemsel olamaz. O zaman ilerleyen zamanlarda başka kişiler de suçlu olabilir. Tamam mesela anne baba suçlu diyelim. Çocukların ne suçu var?  Çocukların nehirde boğulacak kadar bu ülkeyi terk etmek zorunda bırakılması acı bir tablo. Yanlış kime yapılırsa yapılsın yanlıştır!” dedi.

“CUMHURBAŞKANININ SÖZÜ DOĞRUYDU”

Cumhurbaşkanı infaz yasasıyla ilgili söylediği “Devlet, kendisine işlenen suçları affedebilir. Topluma karşı işlenen suçlar devletin af yetkisinde değildir” cümlesinin gerçekten doğru bir açıklama olduğunu belirten Bilgen, “Soruyorum; kadına yönelik şiddet, istismar, devlete karşı işlenen suç mudur?” ifadelerini kullandı.

“HER AN KAYYUM ATANACAKMIŞIZ GİBİ HAZIRLIKLIYIZ”

 Konuşmasında belediyelere atanan kayyumlarla ilgili de açıklamalarda bulunan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen “Hiç kayyum atanmayacakmış gibi çalışıyorum; yarın kayyum atanacakmışım gibi ise hazırlıklıyım”. dedi. Bazen neden Kars’a kayyum atanmıyor gibi kayyum atanması normalmiş algısı oluştuğunu belirten Bilgen, “Belediyenin aylık 3-4 milyon geliri var. Belediyenin borcu ise 400 Milyon. Böyle bir enkazı devralmak isterler mi bilemiyorum. Sanırım bunun için şu ana kadar kayyum atamadılar” diye konuştu.

“İKTİDARIN KÖTÜ BİR TAKLİDİ OLURSANIZ BURDAN MUHALEFET ÇIKMAZ”

Herkesin ahlaki olarak, “Zulüm bizdense ben bizden değilim” diyebilmesi gerektiğini aktaran Bilgen “Toplum bir dayanışma içerisine girebilirse, iktidara bağımlılık aşılabilir. Bunda mesafe alamazsak siyasi polemiklerle güçlü bir muhalif olmaz. Muhaliflerin kendi içinde sorunları var. Alternatif olamazsınız, iktidarın kötü bir taklidi olursanız, buradan güçlü bir muhalefet çıkmaz. Öyle ki bazen muhalefet ile iktidar ötekileştirme yarışına giriyor. Bu şekilde, muhalefetle iktidara alternatif olamazsınız” ifadelerini kullandı.

RÖPORTAJIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN ⤵️⤵️⤵️