KHK TVAhmet Erkan Yiğitsözlü

Mustafa Cenap Tombak, ilahiyat mezunu ve bekar. İki ağabeyi kamudan ihraç edildi. Bir ağabeyi yargılandı, ceza aldı; bir ağabeyi de beraat etti. 9 ay cezaevinde kalan Tombak’ın yaşadıkları trajikomik. Olmadığı çocuğunun gittiği kolej iddianamesinde yer aldı. Terörist olarak askere çağrıldı ve burada takdirname kazandı. Kendisi KHK’lı değil ancak, KHK’lı Platformları Birliğine  katılıyor.

OLMAYAN ÇOCUĞUNUN KOLEJE GİTMEDİĞİNİ İSPATLAMAYA ÇALIŞTI

Mahkemede defalarca  bekâr olduğunu, çocuğunun olmadığını bu yüzden koleje gitmesinin mümkün olmadığını söylese de mahkemeye her çıktığında aynı soruya muhatap oldu. 9 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi.

 ÇİFTÇİLİĞE BAŞLADI

 Daha sonra, ihraç olmuş ağabeyi ile köyünde baba mesleği çiftçiliğe başladı. Solucan gübresi satarak ve ekip biçerek geçimini sağlamaya çalışıyor. Yaşadığı trajikomik olayları  zaman zaman gülerek anlatan,  ilahiyatçı Mustafa Cenap Tombak’ın yaşadıkları bununla da sınırlı değil.

 “TERÖRİST OLARAK ASKERE ÇAĞRILDIM, ASKERDE TAKDİRNAME ALDIM”

Terörist olarak askere çağrıldı. Askerde kendisine terörist olduğunun hatırlatıldığını belirten Tombak bu süreçte komutanlarından takdirname aldığını gülümseyerek anlattı. “Terörist ben, askere gittim. Devlet bana silah verdi. Bu sırada takdirname de kazandım.” diyen Tombak cezaevinde teröristlikle suçlanan insanların karıncayı bile incitmeyecek insanlar olduğunu kaydetti. Terörist olmak için şiddet ve silah olması gerektiğini belirten Tombak, basit gerekçelerle insanların hayatlarının karartıldığını anlatıyor.

 BAŞIMIZA BİR ŞEY GELİR DİYE KORKTUKÇA BAŞIMIZA BİR ŞEY GELİR

Kendisinin KHK’lı olmadığını belirten Tombak  “Biz korkmadıkça başımıza bir şey gelmez. Biz başımıza bir şey gelir diye korktukça başımıza bir şeyler gelir. Beni KHK ile çiftçilikten atarlarsa bundan da şeref duyarım” dedi.

Röportajın tamamı⤵️⤵️