KHK mağduru Emekli Yarbay Mehmet Alkan, KHK TV’den Berna Kavaklı’nın sorularını yanıtladı.

Emekli Yarbay Mehmet Alkan, çıkacak olan yeni infaz yasasına ilişkin hırsızların, kapkaççıların, rüşvetçilerin dışarıya salınacağını; ancak dini sohbete katılanların, yasal bir derneğe üye olanların ise içeride kalmaya devam edeceğini kaydetti. Ayrıca hukukçu bir kimliği de olan ancak KHK’lı olması nedeniyle avukatlık yapmasına izin verilmeyen Alkan, konuyla ilgili, “Hırsızlık yapanlar, dolandırıcılar, rüşvetçiler, kapkaççılar, bu yasadan faydalanıp dışarı çıkacak. Tweet atan, yazı yazan, sendikaya üye olan, bankaya para yatıran, dini sohbetlere katılan kişiler yararlanmayacak. Okumuş insanlar, şu anda içeride. Böyle bir teröristlik olmaz.” Diyerek tepkisini dile getirdi.

Cezaevlerinin kapasitesinin çok yüksek. olduğunu infaz yasası ile amaçlananın cezaevlerinin yükünü azaltmak olduğunu aktaran Alkan, “İnfaz yasasında terör suçları, kapsam dışı bırakılmış. Biz en başta, ilk düğmeyi yanlış ilikledik. Terör suçunu iyi tanımlamadık” dedi.

AHMET HAKAN’A HODRİ MEYDAN, “DARBEYE KARIŞAN FETÖCÜ VARMIYMIŞ YOKMUYMUŞ GEL TARTIŞALIM”

Konuyla ilgili Köşe Yazarı Ahmet Hakan’ın “Darbeye karışmamış FETÖ’cü yoktur” sözlerini sert bir şekilde eleştiren Alkan, “Darbeye karışan bin kişi bile değil. 560 bin kişi işlem görmüş konuyla ilgili. FETÖ’cülük diye bir suç yoktur! Terör örgütü üyeliği vardır. Şiddet ve cebir olduğu zaman terör örgütü üyeliği olur. Ceza kanunu böyle yazıyor” ifadelerini kullandı.

“CEMAATÇİ OLMAK SUÇ DEĞİLDİR”

“Cemaatçi olmak suç değildir.” Diyen Alkan, “Ben bunu deyince “işte bunlar soru çaldılar” diyorlar. Ya bu insanlar soru çaldıkları için yargılanmıyorlar ki silahlı terör örgütü üyeliğinden yargılanıyorlar. Soru çalan varsa soru çalanları yargıla” diye konuştu.

 “HAK VERİLMEZ, ALINIR!”

Bu işi ne iktidarın, ne de muhalefetin çözebileceğini aktaran Alkan, KHK’lılara seslenerek şunları ekledi: “Kimseden medet beklemeyin. Dernek çatısı altında örgütlenip herkes hak arama mücadelesi verecek, örgütlü mücadeleyapacağız. İnsanlar hak aramaktan utanıyor. Hak verilmez alınır! Bundan dolayı mağdur olanların birlik ve beraberlik içinde mücadele etmesi, korkmaması gerekiyor. Anayasa mahkemesi bir karar veriyor, içişleri bakanı “bu karar canımızı sıktı iştahımızı kaçırdı.” Anayasa mahkemesinin görevi o zaten. Yapılan iş ve eylemlerin anayasaya uygunluğunu denetlemek. Ancak buradan da bir şey beklenmesin.

“HAKLIYIZ, GÜÇLÜYÜZ, KAZANACAĞIZ!”

Yarbay Alkan, sözlerini “Haklılık kadar insana güç veren bir şey yok ve  biz de haklıyız. O yüzden güçlüyüz. KHK mağdurları da haklarını arama noktasında çekinmesinler! Çünkü haklılar!” diyerek noktaladı.